صادرات عمده سیب زمینی به ترکمنستان+مشاور حرفه ای

صادرات عمده سیب زمینی به ترکمنستان_ بازرگانی ماهور
صادرات عمده سیب زمینی به ترکمنستان_بازرگانی ماهور

صادرات عمده سیب زمینی به ترکمنستان با حجم بی سابقه در سال های اخیر رو به رشد است. در حالی که تولید سیب زمینی در ترکمنستان با استفاده از تجهیزات مدرن کشاورزی ،تراکتور با بذرپاش،آبپاش سیب زمینی است،که به میزان قابل توجهی در منابع آبی صرفه جویی می کند،بازهم میزان صادرات سیب زمینی به این کشور دیدنی رو به افزایش است.

درآمد بازار سیب زمینی در ترکمنستان از سال 2018 نسبت به قبل افزایش یافته است. هر چند با وجود افزایش استفاده از روش های کشاورزی مدرن، عملکرد رقم های سیب زمینی تحت تاثیر شرایط آب و هوای نامناسب قرار گرفت. و واردات سیب زمینی گسترش چشمگیر داشت.

همانطور که امروزه می دانیم سیب زمینی یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی است. و تاریخچه بسیار طولانی و با سابقه ای دارد و امروزه اساس تغذیه بسیاری از مردم و چهارمین محصول غذایی بزرگ در جهان هستند. میزان ارزش غذایی سیب زمینی قابل توجه است. سیب زمینی علاوه بر تامین نشاسته،جزءضروری رژیم غذایی،سرشار از ویتامین C،پتاسیم بالا و منبع عالی فیبر است.

در واقع سیب زمینی به تنهای تمام موادمغذی حیاتی به جزکلسیم،ویتامین A و ویتامین B را تامین می کند.گیاهی که به راحتی رشد می کند،این توانایی را دارد که زمین های کمتری نسبت به هر محصول غذایی دیگر و تقریبادر هر زیستگاهی غذای مغذی بیشتری را سریع تر فراهم کند.

این محصول در سبک غذایی مردم ترکمنستان همانند سایر کشورهای دنیا بسیار نفوذ کرده است. توپوگرافی کشور ترکمنستان عمدتا مسطح و با آب و هوای عمدتا از نوع بیابانی و با بارندگی اندک است.ترکمنستان کشوری خشک است و حدود 96 درصد از زمین های کشاورزی آن را مراتع بیابانی تشکیل می دهد.

محصول اصلی صادراتی ترکمنستان پنبه است که در بیش از نیمی از زمین های قابل کشت،کشت می شود. سایر محصولات و میوه ها عبارتند از:گندم ،سبزیجات(سیب زمینی،گوجه فرنگی،سیر) نیشکر ،سیب،خرما،گلابی و… با توجه به این شرایط زیست محیطی واردات محصولات کشاورزی به این کشور اجتناب ناپذیر است.

 

قیمت سیب زمینی در ترکمنستان _ بازرگانی ماهور
قیمت سیب زمینی در ترکمنستان _ بازرگانی ماهور

قیمت سیب زمینی در ترکمنستان

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند کشور جالب و دیدنی ترکمنستان سیب زمینی این محصول فوق العاده به عنوان سبزی خاص مصرف می­شود و میزان مصرف آن به طور چشمگیر و قابل توجهی در نیازهای غذایی آن­ها تأثیر می گذارد .ترکمنستان تحت تأثیر تاریخ و جغرافیای منحصر به فرد خود توسعه یافته است.

. سبک زندگی سنتی و دوس داشتنی عشایر ترکمن و شرایط سخت زندگی در کویر ، سادگی و کم هزینه بودن مواد اولیه و روش پخت را به ویژگی­های اصلی غذاهای آن­ها تبدیل شده است. ترکمن­ها از سبزیجات متفاوتی استفاده و آن­ها را به روش های مختلف می­خورند.

تقزیبا نیمی از جمعیت حدود 6 میلیون نفری آن­ها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. در عین حال، به دلیل آب و هوای خشک، تولید محصول به شدت محدود است، محصولات اصلی گندم (1.5 میلیون تن در سال 2019 طبق گزارش فائو)، پنبه (582 هزار تن)، گوجه فرنگی (357 هزار تن)، سیب زمینی (316 هزار تن) و هندوانه (264 هزار تن).

در سال 2022، محدوده قیمت تقریبی سیب زمینی در ترکمنستان بین 2.5 تا 0.57 دلار آمریکا به ازای هر کیلوگرم رسید. کمبود مواد غذایی در ترکمنستان به دلیل شرایط اقتصادی و وضعیت آب وهوایی، افزایش قیمت محصولات را پی دارد ، به همین دلیل مقامات واردات مواد غذایی اصلی را مانند سیب زمینی را در زمان­های از سال درنظر می گیرند.

برگشت سیب زمینی از ترکمنستان

ایران احتمالاً در سال 2021 جزو پنج صادرکننده برتر جهانی سیب زمینی بازار بوده است . زیرا رکورد صادرات سیب زمینی به کشورهای آسیای میانه مانند ترکمنستان بسیار افزایش داشت.

ترکمنستان تا پایان سال 2020 در میان کشورهای پیشرو در واردات سیب زمینی از روسیه بود. و در بین خریداران سیب زمینی روسیه پس از اوکراین مقام دوم را به خود اختصاص داد، اما با توجه به افزایش قیمت و کمبود سیب زمینی در روسیه، ایران به منظور واردات بیشتر به این کشور نقش مهمی را عهده ­دار شد.

در حال حاضر ،که ازبکستان سالانه حدود 400000 تن سیب زمینی وارد می کند . بزرگ­ترین تامین کننده سیب زمینی به ازبکستان در سال 2021 ایران است. پاکستان، قزاقستان و روسیه نیز در این فهرست قرار دارند.

اما در اتفاقی عجیب، سیب زمینی ­های صادراتی به ترکمنستان به دلیل رعایت نکردن شرایط اعلام شده از سوی کشور مقصد در زمان نگهداری محصول توسط پست قرنطینه ایران بازگردانده شد.

دولت ترکمنستان سیب زمینی ایرانی را به دلیل آلودگی خطرناک به سموم کشاورزی و مواد شیمیایی پس فرستاد .زیرا این سموم استفاده شده مدت زمان طولانی­ تری روی میوه ­ها و سبزیجات باقی می­ماند و انسان را سمی می­کند.

مقامات قرنطینه ازبکستان که در برخی از سیب زمینی­ های وارداتی از ایران آفات خطرناک را پیدا کردند، بیش از 3500 تن از محصول را به مبدأ برگرداندند و در صورت تکرار چنین حوادثی، مقامات می توانند واردات را ممنوع کنند.

این اتفاق باعث خسارت زیادی به صادرکنندگان ایرانی وارد شود و از آن مهم­ تر که کشور پاکستان با رعایت موارد گفته شده توانسته در زمانی کوتاه بازار میوه و سبزیجات در کشورهای آسیای مرکزی را در دست بگیرد.

محصولات کشاورزی ایران جزو با کیفیت­ ترین و سالم‌ترین محصولات دنیاست که با نظارت بیشتر بر روی استفاده سموم دفع آفات توسط کشاورزان ، از تکرار این ماجرا جلوگیری کرد.

صادرات عمده سیب زمینی به ترکمنستان با کیفیت بسیار بالا از طریق بازرگانی ماهور قابل انجام خواهد بود. در صورتی که قصد خرید و یا فروش عمده سیب زمینی را دارید، می توانید با این بازرگانی همکاری داشته باشید . همچنین ، در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با قیمت ، نحوه خرید و یا نحوه فروش عمده سیب زمینی می توانید از طریق ارسال دیدگاه با این بازرگانی در ارتباط باشید.

از طریق یکی از راه‌های ارتباطی با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید . که کارشناسان شرکت بازرگانی ماهور ضمن راهنمایی و مشاوره، بهترین پیشنهاد را به لحاظ کیفی و کمی به شما خواهند داد.

شماره موبایل: 09143894157

شماره واتساپ: 09378817915

شماره تلگرام: 09149353014

پست الکترونیکی: info@mahourtrade.com

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

09143894157